O politike a „nepolitikoch“

Autor: Martin Všelko | 3.2.2014 o 21:22 | (upravené 3.2.2014 o 21:28) Karma článku: 10,34 | Prečítané:  2191x

Čo sa týka dnešnej politiky stalo sa moderným bojovať o rôzne mandáty, funkcie a tváriť sa, že nemáte s politikou spoločné nič. Žiadne ciele, témy, program, proste nič. Skrátka riešenia, hoc pripomínajúce skôr riešenia ako z rozprávky o kúzelnej paličke. O to väčšia zábava nastáva vtedy, ak náhodou je tento boj úspešný, čo sme mohli vidieť v posledných pár rokoch už zopárkrát.

Mojou ambíciou nie je útočiť , čoho sme svedkami najmä zo strany „nepolitikov“. Mojou ambíciou je vytvoriť priestor pre zamyslenie o súčasnom stave v politike a jedným dychom musím dodať, že nie len na Slovensku. Aj keď zo Slovenských médií mám pocit, že jediná krajina, ktorá sa zmieta v kríze je Slovensko. Zabudnite. Problémy, ktoré sú u nás sú po celom svete. Práve tieto problémy sú živnou pôdou pre nový fenomén tzv. antipolitiky.

Otázka dnešnej doby by mala stáť ako tieto problémy riešiť, nie kto a akou mierou je za ne zodpovedný. To by však jedným z hlavných znakov antipolitiky nesmela byť jej bezmyšlienkovitosť. Dennodennou agendou práve týchto antipolitických hrdinov je pred čo najviac kamerami kričať „Ty za to môžeš“. Druhá časť „Ako ďalej“ však chýba. Je to práve preto, že politická idea, ktorá dokáže v istom smere zjednotiť ľudí je to, čo stojí vždy na počiatku. Asi najpochopiteľnejším príkladom je demokracia, so všetkými jej kladmi aj zápormi.

A to je aj pokračovanie antipolitickej ságy. Pokiaľ v demokratickom, politickom zmýšľaní existuje diskusia a boj o presadenie idey, v antipolitike nie. Praxou sa stáva nie boj za niečo, ale proti niečomu respektíve niekomu. Štýl akým komunikujú vyššie spomenutí „hrdinovia“ je bezpochyby pre reality show, ktorú ponúkajú naše média zaujímavý, avšak pre krajinu je to začiatok konca. Výstupy kto kde bude „visieť“ a komu a čo ktorá skupina raz zráta ak nebude tak ako chcú už nie sú produktom afektu ale ich dennodenným rétorickým cvičením.

Sme na tom naozaj až tak zle aby sme sa venovali skôr rozvratu ako progresívnemu zmýšľaniu o spôsoboch, ako problémy dnešnej doby riešiť. Otázku, či sa dokážeme v diskusii zhodnúť ako ďalej, alebo zvolíme našich antipolitických „hrdinov“ a vyhrá ten kto nebude mať lepšie riešenie ale viac prívržencov a zbraní...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?