Jednoduché obnovenie zmazaných dát

Autor: Martin Všelko | 10.4.2015 o 9:16 | (upravené 19.4.2015 o 17:26) Karma článku: 2,10 | Prečítané:  300x

Omylom zmazané dáta nemusia byť navždy stratené. Často krát sa stane že o dané dáta príde omylom  vymazaním. Keďže samotné súbory, či už sa jedná o hudbu, fotografie, videá alebo rôzne dokumenty, majú pre nás veľkú hodnotu existuje celá plejáda utilít, ktoré slúžia na obnovu zmazaných súborov. 

Dnes som sa Vám rozhodol priblížiť jeden jednoduchý program zvaný Recuva. Výhodou tohto programu je, že je pomerne jednoduchý s grafickým rozhraním a o to viac, pretože je v slovenskom jazyku.  Licencia je samozrejme Freeware. Osobne som ho testoval na Windows 7 a Windows 8.1. Pripravil som si pre Vás jednoduchý príklad na vysvetlenie ako pracovať s týmto programom. Budeme obnovovať hudobný súbor Hlas.mp3 ktorý bol omylom zmazaný z Pracovnej plochy. Otvoríme si program Recuva. Zobrazí sa nám úvodné okno, ktoré vyzýva na použitie sprievodcu pre jednoduchšie vyhľadanie alebo rozšírené možnosti programu. Pretože v názve je spomenutá jednoduchá obnova súborov odporúčam použiť sprievodcu a kliknúť na tlačídlo Ďalej. 
 

Po tomto sa otvorí Sprievodca obnovenia súborov, kde si zvolíme o aký typ súboru ide. Keďže sa pokúšame obnoviť hudobný súbor, zvolíme teda možnosť Hudba. Samozrejme tento program je možné použiť aj na iné typy súborov.  Po zvolení typu súboru klikneme na tlačidlo Ďalej.
 

Ďalším krokom je vybranie umiestnenia hľadaného súboru. Máme tu viacero možností ale pre lepšie a rýchlejšie vyhľadanie volíme možnosť v Zadanom adresári a uvedieme aspoň približnú lokalizáciu. Opätovne klikneme na Ďalej.
 

Po tomto kroku nasleduje okno ktoré Vás upozorní na možnosť vyhľadávania hĺbkového hľadania, ktoré odporúčam zaškrknúť. Vyhľadávanie bude síce dlhšie trvať, ale obnovenie súboru bude pravdepodobnejšie. Po kliknutí na tlačidlo Štart program začne vyhľadávať súbory, v danom adresári ktoré boli zmazané. Táto operácia môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín.

Po ukončení vyhľadávania sa zobrazí okno s nájdenými súbormi. Ako je vidieť na obrázku, tak sa nám podarilo nájsť súbor Hlas.mp3. Keďže sa jedná o náš hľadaný súbor, tak si ho obnovíme tlačidlom Obnoviť. Ak by sme hľadali viacero  súborov, stačí si ich poznačovať a kliknúť pravým tlačidlom myši a obnoviť zvýraznené. Program sa  opýta kde súbor/súbory uložiť. Stačí vybrať priečinok a kliknúť na tlačidlo OK.

 

Samozrejme existuje viacero programov na obnovu stratených dát. Program Recuva je jednoduchý a pomerne účinný. Je možné ho použiť taktiež na USB kľúče či pamäťové karty. Dúfam že sa Vám daný návod zišiel a podarilo sa vám obnoviť stratené dáta. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?